Huishouden met CVS en fibromyalgie: mijn tips om energie te besparen
Al 13 jaar leef ik met CVS en fibromyalgie. Ontdek mijn praktische, haalbare huishoudtips die energie besparen, rust brengen en het dagelijks leven draaglijker maken.
Al 13 jaar leef ik met CVS en fibromyalgie, en dat betekent dat ik mijn energie anders moet verdelen dan de meeste mensen. Huishouden is voor mij geen vanzelfsprekendheid. Het is iets dat ik moet doseren en slim aanpakken. Ik heb geleerd dat het niet gaat om alles doen, maar om genoeg doen. Om keuzes te maken die mijn lichaam respecteren. Om systemen creëren die mij helpen op dagen dat ik weinig kan. En vooral: om mild te zijn voor mezelf. Want huishouden mag nooit ten koste gaan van mijn gezondheid.
Huishouden met CVS en fibromyalgie: mijn tips
Mijn grootste gamechanger: robotstofzuigers op beide verdiepingen
Eén van de beste beslissingen die ik ooit nam, is het kopen van een robotstofzuiger. Sterker nog: ik heb er twee. Eentje beneden, en eentje boven voor de slaapkamers. Elke dag stofzuigen is voor mij onmogelijk. Zelfs één keer per week zou al te zwaar zijn. Maar dankzij die robotjes blijft mijn huis toch netjes zonder dat ik er energie aan verlies. Het scheelt zó veel kracht, tijd en pijn. Ik hoef alleen af en toe de opvangbak leeg te maken, en zelfs dat doe ik op een moment dat mijn lichaam het toelaat. Voor mij is dit geen luxe. Het is een hulpmiddel dat mijn leven draaglijker maakt.
Slim systeem: alles van beneden verzamelen in één wasmand
Nog een tip die mij enorm helpt: ik verzamel alle spullen die naar boven moeten in één wasmand. Vroeger sleurde ik losse spullen telkens naar boven: een trui, een boek, een speelgoedje, een handdoek… Dat kostte veel te veel energie. Nu doe ik dat niet meer. Ik leg alles in een mand, en pas wanneer ik de energie heb, neem ik die mand mee naar boven. Eén keer tillen, één keer traplopen, één keer moeite. Het is zo’n simpele gewoonte, maar het maakt een gigantisch verschil.
Natte kant-en-klare doekjes
Iets wat mij ook enorm helpt in het huishouden, is werken met natte kant-en-klare schoonmaakdoekjes in plaats van telkens een emmer sop te moeten maken. Een emmer vullen, verplaatsen, uitwringen… Voor gezonde mensen een makkie, maar voor mij kost dit allemaal energie die ik vaak niet heb. Met kant-en-klare doekjes kan ik kleine poetsmomentjes doen zonder voorbereiding. Even de wastafel schoonmaken, een vlek op het aanrecht wegnemen, een deurklink schoonmaken… Het zijn kleine handelingen die mijn huis schoon houden zonder dat ik mezelf overbelast.
Dekbed zonder overtrek
Als er iets is in het huishouden wat veel energie vraagt, dan is het wel een dekbed in een overtrek steken. Wat een gedoe. Het draaien, trekken, schudden… voor mij met CVS en fibromyalgie is dat gewoon te zwaar. Daarom ben ik overgestapt op een dekbed zonder overtrek. Dat is écht een verademing. Geen worstelingen meer, geen halve workout om mijn bed op te maken. Ik gebruik gewoon een dekbed dat ik makkelijk kan wassen en klaar. Het ziet er netjes uit, het voelt lekker aan en het bespaart me elke week een taak die veel te veel kracht vroeg. Soms is de simpelste oplossing ook de beste.
Airfryer
Nog zo’n apparaat dat ik niet meer zou kunnen missen: de airfryer. Met CVS en fibromyalgie kan ik geen halfuur aan het aanrecht staan, laat staan koken met drie of vier potten tegelijk. Dat kost simpelweg te veel energie. De airfryer maakt het zoveel makkelijker: ik hoef minder lang te staan, ik heb geen zware potten of pannen, en het eten is vaak sneller klaar dan op het fornuis.
Wat veel mensen niet weten, is dat je écht veel kunt bereiden in de airfryer: groenten, kip, vlees, broodjes, aardappelschijfjes, frietjes, snacks en zelfs volledige maaltijden. En het is nog lekker ook. Voor mij is het een van de meest energiebesparende manieren van koken geworden, waardoor ik toch gezond en gevarieerd kan eten zonder mezelf uit te putten. Uiteraard kies ik ook wel eens voor een bereide maaltijd maar de airfryer wordt hier toch wel het grootste deel van de week gebruikt.
Werk in mini-momentjes, niet in grote blokken
Met CVS en fibromyalgie kan ik geen lange poetsbeurten doen. Daarom werk ik in mini‑momentjes. Twee minuten hier, twee minuten daar. Even de vaatwasser leegmaken. Even de spullen opruimen die op de kast zijn blijven liggen. Even de kast swifferen. Even de trap stofzuigen (daar heb ik helaas nog geen robot voor). Even de was in de machine steken. Even de schone kleren in de kleerkast leggen. Kleine acties die samen toch een rustig huis creëren, zonder dat ik mezelf uitput. Uiteindelijk zorgen al die kleine acties ervoor dat het huishouden haalbaar is, op mijn manier.
Let it gooo
Laat perfectie los en kies voor leefbaarheid. Met CVS en fibromyalgie moet je mild voor jezelf zijn. Ik moet iedere dag dealen met chronische vermoeidheid en pijn, al 13 jaar lang. Nee, mijn huis is niet perfect. Maar het is leefbaar en dat is genoeg. Ik kies voor systemen die mij helpen, niet voor verwachtingen die mij uitputten. Huishouden is geen wedstrijd. Het is een manier om mijn leven comfortabel te houden, op een manier die past bij mijn lichaam.
Als jij ook chronisch ziek bent, dan raad ik zeker aan om bovenstaande tips ook eens te proberen, of om je eigen systemen te bedenken die jou helpen. Het huishouden hoeft niet perfect te zijn. Het hoeft niet te lijken op hoe anderen het doen. Het gaat erom dat je je dagelijks leven draaglijker maakt, dat je je energie bewaart voor de dingen die ertoe doen, en dat je jezelf de ruimte geeft om het op jouw manier te doen. Kleine aanpassingen kunnen een groot verschil maken, en jij verdient het als geen ander om het jezelf zo makkelijk mogelijk te maken.
